Met boerenkool kun je veel meer dan alleen stamppot maken. Daar kwam ik de afgelopen maanden wel achter, toen ik deze superfood uit eigen tuin oogstte. Vanavond maakte ik een heerlijk bijgerecht met boerenkool, wortel en champignons – geïnspireerd op de gulai van Vanja van der Leeden. Gulai is een soort curry die in Indonesië wordt gegeten met cassaveblad, dat wel iets weg heeft van boerenkool. De steeltjes van verse boerenkool zorgen voor een bite. Van voorgesneden boerenkool uit de supermarkt heb je overigens iets minder nodig.
In het kader van de Week Zonder Vlees & Zuivel mogen we nog een recept publiceren uit Karin Luitens Vega zónder pakjes & zakjes. Karin vindt het erg jammer dat veel mensen naar kant-en-klare sauzen of te dure zakjes grijpen. Dus maakt ze deze populaire producten na, maar dan gezonder en met niet eens zoveel moeite.
Het boek Boekoe Kita Green van Harold Pereira en Mirjam van der Rijst bevat naast traditionele Indonesische gerechten, ook recepten voor moderne variaties. Een voorbeeld hiervan is de Indobowl, een op de populaire Poké bowl geïnspireerd gerecht.
Buddhabowl en sushibowl zijn verschillende namen voor eigenlijk hetzelfde: verschillende componenten van een gerecht, netjes geschikt in een diep bord. Die componenten zijn voornamelijk verschillende soorten groente, (sushi-)rijst en een lekker sausje. De bowl wordt al dan niet gedecoreerd met sesamzaadjes en natuurlijk avocado, want Instagram wil ook dat het er leuk uit ziet.
Een opmerking van Eelco herinnerde me aan een gerecht dat ik al bijna vergeten was. Ik had er in geen eeuwen aan gedacht en het nog langer niet gegeten. Het was na al die jaren zo een onwaarschijnlijk gerecht dat ik haast niet meer kon geloven dat het echt bestond. Toch heb ik het ooit regelmatig gegeten en dat heb ik zeker niet gedroomd. Ik besloot het internet er eens op na te slaan om te zien of ik er iets over kon achterhalen
Als je de woordgrap niet meteen begrijpt: spreek het eens uit. Dit bijzonder smakelijke plantaardige recept voor pannenkoekjes met gemarineerde paddenstoelen komt uit Vega zónder pakjes & zakjes van Karin Luiten, waar ik enkele dagen geleden een bijzonder positieve recensie over heb geschreven. Behalve het woordgrapje in de titel probeert dit recept het origineel niet eens te imiteren. Je kunt de pannenkoekjes ook kant en klaar kopen, trouwens, of vervangen door bijvoorbeeld rijstvellen voor Vietnamese loempia's. Of serveer de paddenstoelen gewoon zo bij een Aziatische maaltijd. Kun je geen shiitake vinden? Gebruik gewoon een andere paddenstoel, bijvoorbeeld oesterzwam. Karin juicht het alleen maar toe als je zelf varieert en uitprobeert!
Deze snelle wokmaaltijd is geïnspireerd op die snelle noedelhap-to-go die je ergens onderweg bij een Aziatische eettent kunt bestellen. Helemaal authentiek zijn dat soort maaltijden waarschijnlijk niet, maar wel gewoon lekker, snel, verwarmend en gezond. Met een beetje oefening heb je deze noedelwok in 15-20 minuten op tafel. De verbrijzelde pinda's zorgen voor extra textuur. Het recept is voor één persoon, maar je kunt de hoeveelheden makkelijk verdubbelen, verdrievoudigen of anderszins aanpassen.
In het boek Asian Green van Ching-He Huang wordt uitgebreid geput uit de Aziatische keuken. Uit het boek een Chinese noedelsoep met kokosmelk, heerlijk verwarmend nu de dagen kouder worden.
Het grappige aan Chinese restaurants is dat je in elk land andere gerechten op de menukaart hebt staan. China is dan ook een groot land met verschillende keukens, dus zo raar is dat op zich niet. Nederland is sowieso een raar voorbeeld, omdat je hier Chinees-Indonesische (soms nog in combinatie met Surinaamse) restaurants hebt. Maar toch waren we verbaasd toen wij een paar jaar geleden op vakantie in Oostenrijk "Klimmende mieren op een boom" tegen kwamen op de menukaart.
Jambalaya is een rijstgerecht uit de Amerikaanse Cajun-keuken, waar net als bij risotto de rijst in de pan mee kookt. In de jambalaya gaan veel kruiden die je zal herkennen uit de Franse keuken: tijm, oregano en laurier. De Cajun-keuken is ontstaan in de Verenigde Staten in Louisiana toen Franse immigranten naar de streek verhuisden. Hun keuken werd gemengd met invloeden van de Creoolse keuken, die zelf ook weer uit onder andere Afrikaanse en Spaanse gerechten bestaat.
Heb je zin om ons team te versterken? Wij zijn op zoek naar nieuwe culinaire redacteuren, gastredacteuren en restaurantgidsredacteuren.. Ben je geïnteresseerd? Lees hier verder!